Co to jsou porodní bolesti?

Zkušení porodnici to říkají docela otřesně - porodní bolesti jsou jako menstruační křeče, jen mnohem, mnohem intenzivnější. Týjo! To skoro zní jako špatný sen, že? Hodně žen se ptá, jak vlastně ty porodní bolesti vypadají. Já jsem byla jedna z nich. Když jsem byla těhotná prvně, neměla jsem ani ponětí, co mě čeká. Ale jestli je něco, co bych chtěla sdílet s ostatními matkami, tak je to skutečnost, že porodní bolesti jsou něco, co lze zvládnout. A to říkám jako někdo, kdo se bojí jehly a krev!

Jak se porodní bolesti projevují?

Představte si, že máte opravdu silný menstruační křeč. A teď si tento křeč násobte stokrát. Ano, opravdu to bolí. Ale nechte mě vám vysvětlit, jak to vlastně funguje. Porodní bolesti jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, které tlačí vaše malé dítě ven do světa. V průběhu těchto kontrakcí se děložní svaly napínají a stahují, aby se otevřela cesta pro vaše dítě. Tento proces je nezbytný pro porod, ale může být také velmi bolestivý. Pokud jste někdy trpěla svalovými křečemi, tak víte, jak nepříjemné to může být. A teď si představte, že tyto křeče máte v největším svalu v těle - to je ono, děloha během porodu.

V jaké fázi se porodní bolesti objevují?

Porodní bolesti se obvykle začínají objevovat v průběhu brzké fáze porodu, kdy se děloha začíná otevírat. První kontrakce mohou být nepatrné a mohou připomínat menstruační bolesti. Postupem času se kontrakce stávají intenzivnějšími a častějšími. Jakmile se děloha otevře na 10 cm, začíná se říkat, že jste v plném porodu a to je období, kdy jsou kontrakce nejbolestivější. Teď můj muž Pavel jistě rád připomene, jak jsem ho v této fázi tlačila do ruky a vyhrožovala, že ho zabiju, pokud mě ještě jednou řekne, ať dýchám pravidelně. Ale víte co? Přežili jsme to, oba!

Jaké jsou různé typy porodních bolestí?

Přestože se všechny porodní bolesti zdají být podobné, ve skutečnosti existují různé typy bolesti, které můžete zažít během porodu. Některé ženy popisují bolest jako křeče, jiné jako bodavou bolest, zatímco další jako silné pálení. Kromě bolesti břicha může také dojít k bolesti zad a stehna. Každý porod je jedinečný a každá žena zažívá bolest jinak, a je proto těžké předpovědět, jak budou vaše bolesti vypadat.

Jak připravit tělo na porodní bolesti?

Ráda bych řekla, že existuje zaručený způsob, jak se připravit na porodní bolesti, ale bohužel takový recept neexistuje. Můžu ale říci, že cvičení a dýchací techniky opravdu pomáhají. Když jsem byla těhotná, naučila jsem se několik dýchacích technik a věřte mi, ty mi opravdu pomohly. A ano, Pavel se mnou dýchal také. Těhotenská jóga může být také dobrým způsobem, jak posílit své tělo a připravit se tak na porod. Ale nezapomeňte, každá žena je jedinečná a co funguje pro jednu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Je důležité najít to, co vám vyhovuje nejvíce.

Manželova úloha při zvládání porodních bolestí

Můj milý Pavel byl během mého porodu skvělý. Byl mou oporou, když jsem si myslela, že to nezvládnu. Ale víte co je směšné? Byl tak nervózní, že když jsem ho požádala, aby mi masíroval záda, tak mi je místo toho promnul ramena. Ale kdo by mu to mohl mít za zlé? Teď si to vzpomínáme a smějeme se tomu.

Tipy, jak zvládnout porodní bolesti

Ráda bych vám dala několik tipů, které vám mohou pomoci zvládnout porodní bolesti. Prvním je naučit se dýchací techniky. Druhým je dostatečně se odpočívat během těhotenství. Třetím je to, že si najdete nějakou podporu - ať už je to partner, přítel, rodinný příslušník nebo profesionální porodní asistentka. Na závěr ještě dodám, že každá žena zvládá bolest jinak. Někdo potřebuje klid a ticho, někdo potřebuje hudbu a někdo potřebuje povzbuzování. Nebojte se sdělit své potřeby a přání. Jste ta, která rodí, a máte nárok vědět, co chcete a potřebujete!

Závěrečné myšlenky

Porodní bolesti jsou něco, co je těžké představit si, pokud jste je nikdy nezažila. Ale vězte, že je to něco, co lze zvládnout. Ať už jste v jakékoli fázi těhotenství, jistě to zvládnete skvěle. A pokud máte možnost, nebojte se požádat o jakoukoli pomoc, kterou můžete potřebovat. Věřte mi, že porod je jedna z nejúžasnějších zkušeností, které v životě zažijete. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv možnosti řízení bolesti, jen si pamatujte, že každá žena je silná a schopná zvládnout to, co přijde.

Post-Comment