Změny, se kterými se můžete setkat

Na začátku vás možná překvapí, jak může pochva vypadat po porodu. Je to místo, které prošlo nebývalou změnou. Může se zdát opuchlé, modré nebo dokonce i trochu nepoznatelné. Ale nebojte se! To je zcela normální a jeho vzhled se postupem času zlepší. Přesto je důležité mít na paměti, že jakékoli trvalé změny jsou také normální a vlastně přirozeným důsledkem porodu.

Pěstování a hojení

Bez ohledu na to, jak náročný byl váš porod, tělo se velmi rychle začne hojit. Ačkoli je proces hojení po porodu různý pro každou ženu, existují některé společné aspekty, které můžete očekávat. Mnoho žen si všimne, že jejich pochva a oblast okolo ní se v prvních týdnech po porodu cítí velmi citlivě, což je dáno tím, že se tělo snaží zahojit jakékoliv trhliny nebo řezy, které vznikly během porodu. Tento proces může být nepohodlný, ale je to přirozená a nezbytná součást hojení.

V prvních dnech po porodu je také velmi běžné, že budete mít krvavý výtok, známý jako lochie. Tento výtok může trvat několik týdnů a postupně by měl měnit barvu z jasně červené na růžovou až hnědou.

Sexuální zdraví po porodu

Ačkoli může být obtížné se zaměřit na sexuální touhu v okamžiku, kdy jste právě přivedli na svět nového člověka, je důležité pamatovat na své sexuální zdraví. Po porodu může být pochva suchá, což je způsobeno nízkými hladinami estrogenu v těle. Toto je zcela normální a většinou se vyřeší samo o sobě, jakmile se hladina hormonů vrátí do normálu. Ale pokud pociťujete nepohodlí, může pomoci lubrikační gel.

Pamatuji si, když jsem měla po porodu první sexuální styk s Lukášem. Bylo to náročné a musela jsem se přenést přes určitou bariéru strachu. A to je další věc na kterou bych chtěla upozornit - strach a obavy z bolesti při sexu jsou zcela normální a měli byste s tímto tématem otevřeně promluvit se svým partnerem.

Cvičení pro zdravou pochvu

Cvičení jsou skvělý způsob, jak pomoci pochvě zotavit se a získat sílu a tónus. Tím nejlepším cvikem, který může žena po porodu dělat, jsou cviky Kegel. Tyto cviky posilují pánevní dno, které může být oslabené po porodu. Kegelovy cviky můžete dělat kdykoliv a kdekoliv a mají prokázané pozitivní účinky na zdraví pochvy.

Po svém porodu jsem začala dělat Kegelovy cviky a musím říct, že jsem viděla skutečný rozdíl. Nejen, že mé pánevní svaly byly silnější, ale také jsem měla pocit, že jsem zpět "v kontrole" svého těla. Lukáš mě podporoval a chválil mé úsilí a to byla velká motivace pro mě pokračovat.

Vliv hormonů

Hormony hrají klíčovou roli při zotavování pochvy po porodu. Estrogen, progesteron a relaxin jsou klíčové hormony, které ovlivňují změny v těle po porodu. Poté, co se hladiny těchto hormonů vrátí do normálu, začne se také normalizovat vzhled a funkce pochvy.

Hormony také ovlivňují váš emoční stav. Po porodu jsem se cítila jako na horské dráze emocí. Byla jsem unavená, přecitlivělá a občas jsem se cítila ohromená vším, co se děje. Ale to je úplně normální a je důležité si to uvědomit. Pokud se cítíte příliš přepracovaná nebo smutná, doporučuji vám poradit se se svým lékařem.

Ve výsledku, jak vypadá pochva po porodu, záleží na mnoha faktorech, včetně typu porodu, věku, genetických faktorů a celkového zdraví. Ale ať už je jakýkoliv výsledek, nezapomeňte, že vaše tělo prošlo náročným procesem a zaslouží si být oslavováno, ne kritizováno.

Post-Comment