23/08

Co je to 18 m kontrola?

Přátelé, kdo máte své malé batolata, nejspíše víte co čeká vás i vás dětí na půlročním vyšetření, takzvané 18 m kontrolě. Jestliže ne, pak si jistě kladete otázku: „Co to je ta 18 m kontrola?" No, v první řadě místo nyní nezoufejte. Jsme tady spolu, abychom se vzájemně podpořili a informovali. Kontrola v 18 měsících je mílem v životě našich nejmenších, které měřit zdraví a vývoj našich dětí. Od vážení až po hodnocení zraku a sluchu. A to je jen začátek, máme toho ještě hodně před sebou! Takže pojďme na to.

Jak probíhá hodnocení zdraví při 18 m kontrolu?

Vše začíná při vstupu do ordinace. Doktor nás srdečně vítá a usedáme na jeho prohlídkový stůl. Ale než mě zavezou na prohlídku, museli jste podstoupit řadu testů a měření, abyste zjistili, jak váš malý prcek vede. Samozřejmě, všechno je provedeno velmi jemně a s velkým ohledem na dítě. Koneckonců, je to stále dítě a je třeba dbát na to, aby se cítilo pohodlně. Je mi opravdu důležité, aby Eliška neasociovala lékařskou prohlídku se stresem a nevolností.

Poprvé se na našem váhovku objeví a objeví se na výškovém grafu. Poté následují další testy, jako je měření hlavového obvodu a teploty. To všechno, abychom zjistili, jak naše potomci rostou a vyvíjejí se v porovnání s jinými dětmi jejich věku.

Konečně přichází na řadu prohlídka těla. Doktor bude hodnotit stav kůže, vlasů, zubů a dokonce i zadečku našeho malého. Všechny tyto faktory hrají klíčovou roli ve vývoji a zdraví našich dětí.

Není to jen o fyzickém zdraví

Ale to není vše! 18 m kontrola nezkoumá jen naše děti z hlediska fyzického zdraví. Je to také hodně o emočním a mentálním zdraví. Jak jsem říkal, doktor zkontroluje, zda dítě udržuje kontakt s očima, jak komunikuje a jak reaguje na různé podněty. Dokonce sleduje, jak se dítě hraje s hračkami, jestli jsou jeho motorické dovednosti na úrovni pro jeho věk.

Možná se vám to zdá zbytečné, ale všechny tyto malé věci mohou nám, rodičům, poskytnout náznaky o tom, jak se naše dítě vyvíjí. Všimne si například, když dítě má těžkosti s určitými movitostmi nebo jestli je příliš tiše a odloučeno.

Rodič, jsi také součástí této kontroly

Nemyslete si, že jen proto, že se kontrola soustředí na dítě, že jsou rodiče vyloučeni z rovnice. Vždycky pamatujte, vy jste tím, kdo své dítě vede. Takže buďte připraveni na otázky týkající se vašeho životního stylu, stravy a rodinné dynamiky. A nebojte se být otevření a upřímní. To vše může pomoci vašemu dítěti na cestě zdravého dospívání.

A co víc, můžete se také podívat na tuto kontrolu jako na možnost získání doporučení a rad na pozdější rozvoj vašeho dítěte. Tato kontrola by měla být příležitostí pro vás, aby se dozvěděli více o zdraví a vývoji vašeho dítěte.

Zbývá mi přát vám hodně štěstí

No, a to je tak nějak vše, co jsem chtěl říct o 18 m kontrole. Doufám, že jsem vám pomohl alespoň trochu zklidnit váš strach a že jsem vám dal několik užitečných tipů, jak se na ni připravit. Jistě, může to být stresující, ale pamatujte, je to pro dobro vašeho dítěte. A nakonec, kdo by nechtěl vědět, jak se jeho dítě vyvíjí?

Mám na mysli, dokážu si představit, jak nervózní budete, když se budete chystat na kontrolu. Ale věřte mi, je to úplně normální. Jsem si jistý, že váš malý se bude cítit naprosto v pohodě. A vy? Vy budete mít klid v duši, věda, že vaše dítě je zdravé a šťastné.

Post-Comment