4/09

Co je to kolposkopie?

Možná jste se již setkali s termínem kolposkopie, nebo to možná slyšíte poprvé. Ale co vlastně kolposkopie je? Kolposkopie je lékařské vyšetření, které se používá k prohlížení vnitřního povrchu pochvy a dělohy s pomocí zvlášť navrženého mikroskopu zvaného kolposkop. Tento proces umožňuje lékařům vidět případné anomálie nebo problémy, které by mohly být skryty před běžným lékařským pohledem.

Jak dlouho trvá kolposkopie?

Samotné vyšetření kolposkopie obvykle trvá 15 až 20 minut, ale celkový čas strávený na klinice může být delší. To zahrnuje čas na vyplnění potřebných formulářů, čas na přípravu před vyšetřením a čas na odpočinek po vyšetření. Je důležité objednat se na kolposkopii s dostatečným předstihem a zajistit si dostatek času, abyste se nemuseli cítit ve stresu nebo pod tlakem.

Co očekávat během kolposkopie?

U nás mužů se o kolposkopii mluví spíše málo, ale moje žena Lucie mi o tomto vyšetření vyprávěla. Během kolposkopie budete ležet na zvláštním lékařském stole podobném tomu, který se používá při běžném gynekologickém vyšetření. Lékař vloží do pochvy speciální nástroj zvaný spekulum, aby si mohl prohlédnout děložní čípek. Poté použijí kolposkop, který zůstává mimo tělo, ale zvětšuje oblast, kterou potřebují vidět. Může být také použita jemná biopsie, pokud lékař vidí oblast, kterou potřebuje více prozkoumat.

Možné komplikace po kolposkopii

Po kolposkopii mohou některé ženy cítit mírné nepohodlí nebo bolest, podobně jako při menstruaci. Také mohou mít několik dní po vyšetření mírné krvácení. To jsou běžné vedlejší účinky a neměly by vás znepokojovat. Pokud však zažijete těžké krvácení, horečku, třes nebo těžkou bolest v podbřišku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Co dělat před a po kolposkopii?

Před kolposkopií byste měly zvážit přípravu. Je doporučeno se vyhnout pohlavnímu styku, používání tamponů nebo jakékoliv vaginální medikace 24 hodin před vyšetřením. Po kolposkopii je dobré si odpočinout a měli byste se vyhnout těžké fyzické námaze na jeden den. Lucie mi vysvětlila, že je také důležité po kolposkopii nepoužívat tampony a vyhnout se pohlavnímu styku až do doby, kdy lékař řekne, že je to bezpečné.

Kolposkopie a těhotenství

Konečně, je důležité zmínit, že kolposkopie může být bezpečně provedena i během těhotenství. Může být užitečná při detekci změn spojených s HPV nebo jinými anomáliemi, které by mohly ovlivnit zdraví matky nebo vývoj plodu. V některých případech může být biopsie odložena do doby po porodu, pokud lékař nepovažuje situaci za naléhavou.

Bez ohledu na to, zda jste žena, která se chystá na kolposkopii, nebo jste muž, který se snaží lépe porozumět tomuto procesu, je důležité si uvědomit, že kolposkopie je rutinní a obecně bezpečný postup. Jako muž a manžel jsem si jistý, že mluvím za všechny muže, když říkám, že je důležité podporovat a povzbuzovat naše partnerky, když se vydávají na tento druh lékařských vyšetření. Na závěr však musím přiznat, že pro muže je to trochu těžké pochopit, jaké to je. Navrhnu Lucii, aby na to příště vzala naši kočku Míšu, možná bude pro ni trochu uklidňující.

Post-Comment