Co je to kolposkopie?

V úvodu bych rád odpověděl na základní otázku, kterou si nejspíš klade každá žena, když poprvé slyší o kolposkopii: Co to je? Kolposkopie je speciální gynekologické vyšetření, které slouží ke kontrole stavu děložního čípku, vagíny a vulvy. A jakmile to čtu nahlas, musím se usmát na svou Manželku Martinu, jak mi před lety vykreslovala svůj návštěvník gynekologa jako výlet na Mars. Alá: "Tome, nevíš, co je to za věc! Myslí si, že je to jako jít na procházku v parku, ale ve skutečnosti je to jako prozkoumávat neznámý terén s vědcem ve stříbrném plášti!". Očividně má má hravá představivost umožnila zvládnout tuto situaci s pozitivním postojem.

Kdy se kolposkopie dělá?

Kolposkopie se většinou dělá, když vám gynekolog poví, že by to bylo dobré. Ale samozřejmě, že vám neříká, že se jedná o kolposkopické vyšetření jen tak z legrace. To nejčastěji platí v situacích, kdy jsou při standardním gynekologickém vyšetření zjištěny nějaké anomálie - jako například neobvyklá krvácení nebo nejednoznačné výsledky cytologie. Vždy je lepší být na straně bezpečnosti a zůstat v kontaktu s vašim lékařem, aby bylo jasné, co dělá a proč to dělá. Přestože může být i děsivé si uvědomit, že máte problém, tak začlenění kolposkopie do vašeho lékařského programu je krokem vpřed k tomu, abyste získali odpovědi. A pokud se náhodou setkáte s nějakými výzvami, vězte, že nejste sami. Moje Martina se s tím potýkala také a já vím, jak tu silnou ženu nic neudrželo zpátky!

Odhaleni jak se provádí kolposkopické vyšetření

S tím, co víme o kolposkopii zatím, se může zdát, že se jedná o něco, co bychom si mohli nazvat "velkým krokem pro ženskost", ale stojí za zmínku, že samotné vyšetření je poměrně jednoduché a přímočaré. Ze zkušeností mojí ženy vím, že vám mohou podat speciální řešení na děložní čípek, které pomáhá lékaři vidět jakékoliv problémy lépe. Pak se používá kolposkop - speciální mikroskop s osvětlením - k detailnímu prohlédnutí oblasti. Martina mi popisovala ten pocit obrovské lupy směřující na nejintimnější část těla jako zábavný, byť poněkud nesmírně surrealistický zážitek!

Které faktory mohou ovlivnit kolposkopické vyšetření

Tak jako u všech lékařských postupů, i u kolposkopie existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit celkový průběh a výsledek vyšetření. Jeden z takových faktorů je například váš menstruační cyklus. Ideálně by mělo být kolposkopické vyšetření naplánováno v době, kdy nejste v průběhu menstruace. Dodržování tohoto pravidla pomáhá lékaři lépe vidět oblast, kterou vyšetřuje, a tak se vyhnout falešným alarmům. Takže, ať už máte v plánu kolposkopii nebo jakékoliv jiné vyšetření, vždy je dobré sdílet s vaším lékařem všechny detaily o vašem zdravotním stavu. Musím se přiznat, že Martina je v tomto ohledu absolutní šampion. Dokáže si pamatovat i to, kdy naposledy Max, náš pes, měl prochladnutí!

Doufám, že jsem byl schopen vyjasnit některé základní otázky, které se mohou objevit ohledně kolposkopie. Není to vždy snadné téma k diskusi, ale je důležité ho otevřít a informovat se. Jste silné a mělo by pro vás být přirozené pečovat o své zdraví. A vždy si pamatujte, že za každým velkým ženským krokem stojí podporující partner připravený držet ruku, poskytnout podporu, nebo se jen usmívat při představě vědeckých výprav na Mars. Ať už v jakékoliv formě, jak potřebujete.

Post-Comment