11/01

Co je to maliník a jeho historický kontext

Věděli jste, že maliník není jen název pro jistou odrůdu rozložitých keřů, ale také lidové pojmenování pro listy maliníku? A je to právě tento zelený poklad, který se těší velké oblibě mezi těhotnými ženami. Již staletí je malinový list považován za bylinku, která podporuje zdravý průběh těhotenství a přípravu na porod. Ano, naše babičky a prababičky to věděly už dávno, aniž by si přečetly reams of studie.

Historie užívání maliníku sahá až do starověku, kde tato bylinka hrála důležitou roli v ženském zdravotnictví. O jejích přínosech zpívali už trubadúři – no dobře, možná ne trubadúři, ale rozhodně babičky všude po vsi.

Proč těhotné ženy pít malinový list

Takže proč by těhotná žena měla začít den šálkem maliníkového čaje? Kromě jeho příjemné chutě se malinový list traduje jako pomocník pro pevné děložní stěny a celkově pro posílení reprodukčního systému. Někteří odborníci tvrdí, že látky obsažené v malinových listech mohou napomáhat uvolnění děložního hrdla a tím připravit ženu na porod.

Je sice pravda, že v oblasti vědeckého bádání toho mnoho není, ale ze zkušenosti řady matek můžeme usuzovat, že maliník má své nezastupitelné místo v prenatální rutině. Hodně mé matky přátelkyně Lucie ho popíjely a měly pocit, že se cítí lépe a že porod proběhl hladčeji, takže kdo jsem, abych toto lidové moudrost pochyboval?

Bezpečné dávkování maliníku během těhotenství

Dávkování maliníku je velmi důležitým tématem, protože jako u všeho, i tady platí, že méně je někdy více. I když je maliník považován za poměrně bezpečný, je třeba se poradit s lékařem nebo porodní asistentkou, než začnete bylinku pravidelně užívat. Obecně se doporučuje začít s maliníkovým čajem ve třetím trimestru těhotenství.

Tradicionalisté zastávají názor, že den by měl začínat a končit šálkem tohoto čaje, já bych ale řekl, že každá žena je jiná a tedy i každá by měla naslouchat svému tělu. Například Lucie začala pít maliník dvakrát denně ve 32. týdnu a zdálo se to být pro ni to pravé ořechové. Ale mějte na paměti, že každá těhotenství je jedinečné, a co platí pro jednu matku, nemusí fungovat pro druhou.

Kdy zvýšit dávkování maliníku

Jakmile se dostanete do posledních týdnů před porodem, můžete zvážit zvýšení dávky maliníkového čaje. Ale toto je kotraversní téma – některé zdroje hovoří o zvýšené konzumaci až na 4-5 šálků denně, zatímco jiné doporučují zůstat při jednom či dvou šálcích.

Abych byl upřímný, není to zrovna vedle šálků a šálků maliníkového čaje, bez další změny si myslím, že porod by dost možná přišel i tak. Ale jisté je, že pokud chcete tuto metodu využít, konečné slovo by měl mít váš lékař nebo porodní asistentka.

Jak maliník ovlivňuje porod samotný

Klidné úterní dopoledne, Lucie právě dodělala poslední jógovou pozici pro těhotné a zamířila si to k rychlovarné konevře. „Abych se připravila na ten velký den,“ prohlásila a nalila si čtvrtý šálek maliníkového čaje toho dne. Nuže, ač je to krásný rituál, je třeba dodat, že i když mnoho matek tvrdí, že jejich porody byly snadnější díky pravidelné konzumaci maliníku, věda není ještě úplně přesvědčena.

Celý příběh se točí kolem tonusu dělohy, který má být zlepšený díky užívání maliníkového listu. Teoreticky by to mohlo těhotné ženě pomoci k hladšímu rozběhu porodu. Ano, je tady to slovíčko „teoreticky“, protože jak Lucie, tak její maminka – obě zapálené zastánkyně maliníku – mi rády připomenou, že věda nemá vždy odpovědi na všechno.

Co zahrnout do maliníkového rituálu

Tady bych mohl navrhnout komplexní obřad s omamnými vonnými oleji a zpěvem staroslovanských koled, ale abychom to vzali trochu zpátky na zem – rituál může být tak jednoduchý, jako je pití šálku čaje. Mnoho těhotných žen si oblíbilo večer, když se doma vše uklidní a kočka Míša už spokojeně dříme na podlaze, vypít tento bylinný elixír v klidu s knihou a svící.

Je také dobré si při tom přečíst nějakou tu knihu o porodu nebo se dívat na inspirativní videa, která jsou součástí doula programů. Všechno, co vás uklidňuje a připravuje na nadcházející změnu, je vhodné zařadit do tohoto rituálu. Zahrnout cvičení pro těhotné, dýchací techniky nebo přípravu porodního plánu je vždy dobrá volba.

Upřednostnění kvality a zdroje maliníku

Když mluvíme o maliníku před porodem, Musíme připomenout, že ne všechny maliníkové čaje jsou stvořeny stejně. Snažte se vyhledávat čaje s certifikací bio kvality a z etických zdrojů - nejde jen o to, být v souladu s přírodou, ale také zajistit, aby v produktu nebyly škodlivé chemikálie či pesticidy.

Naše Míša, kočka s evidentním smyslem pro vysokou kvalitu, naprosto odmítá jakoukoliv náhražku za skutečný malinový list. Ačkoliv její chuťové receptory jsou od těch lidských vcelku odlišné, její instinkty jsou pro mne sigmálem, že když jde o kvalitu, nemůžeme jít do kompromisů – a to platí i pro maliníkový čaj.

Význam konzultace s odborníkem

Můžete si být jistí, že jakákoliv dobrá poradna o těhotenství vám řekne, že konzultace s odborníkem není jen nějaká demonstrace přemíry opatrnosti. Důležité je mít na paměti, že i když se maliník jeví jako bezpečná volba, každé tělo a každé těhotenství je originál.

Moje Lucie, praktická dáma jakou jsem kdy poznal, trvala na tom, že než si dá první šálek, navštíví svou gynekoložku. Nakonec bylo její rozhodnutí být opatrná korunováno úspěchem – neměla žádné komplikace a cítila se dobře po celou dobu, kdy maliník dvakrát denně konzumovala.

Osobní zkušenosti a příhody s maliníkem

Aby byl článek opravdu kompletní, nemohu nechat stranou svoji osobní zkušenost. I když osobně jsem maliníkový čaj nepil (moje představa správného osvěžení se spíše točí kolem ledového čaje), sledoval jsem jeho efekt na Lucii a bylo to fascinující.

Náš maličký experiment s maliníkovým listem začal jemně, s jedním šálkem denně, a postupně jsme se dopracovali k dvěma. Lucie si vytvořila příjemný rituál, večerní hodinu pro sebe, kdy maliníkový čaj pila jako součást relaxace.

Post-Comment