Co je to výtok a proč ho máme

Když se řekne slovo "výtok", mnohým z nás se v hlavě zjeví spousta otázek a možná i lehký pocit nepohodlí. Ale věřte mi, není zde nic, za co bychom se měly stydět. Výtok je naprosto přirozený jev, se kterým se setkává každá z nás. Jde o tekutinu, která se vylučuje z pochvy a může sloužit jako indikátor našeho zdravotního stavu nebo třeba fáze menstruačního cyklu. A když už jsme u toho cyklu, tak se pojďme podívat na periodu po ovulaci a jaký výtok můžeme v této době očekávat. Je zajímavé sledovat, jak se může výtok lišit v závislosti na tom, v jaké jsme fázi. Vždyť naše tělo je tak promyšlený systém, že by mu mohla závidět i nejjemněji seřízená hodinová továrna!

Vzhled a konzistence výměně po ovulaci

Pamatujte, že každá z nás je jedinečná, a tak se náš výtok může lišit. Po ovulaci, která obvykle nastává uprostřed menstruačního cyklu, je možné zaznamenat mírné změny ve výměně. Typicky by měl být hustší a lepkavější než v jiných fázích. To je způsobeno poklesem estrogenu v našem těle a nárůstem progesteronu po ovulaci. Někdy se říká, že výtok připomíná vajíčkový bílek, což je úplně přesný popis toho, jaký by měl být před a během ovulace. Ale po té výtok zhoustne, aby tvořil jakousi přirozenou bariéru – to, dámy a pánové, je dokonalost přírody v praxi. Takže když uvidíte, že váš výtok je po ovulaci mléčný nebo krémový, nebojte se. Je to naprosto normální a znamená to, že vaše tělo dělá přesně to, co by mělo. A pokud máte pocit, že se to úplně nehodí do vaší představy o kráse a půvabu, pamatujte na to, že i nejkrásnější květina potřebuje k růstu hnojivo.

Kdy bychom se měli začít znepokojovat

Není však všechno tak růžové, jako krémový výtok po ovulaci. Jak většina věcí v životě, i tady existuje temná strana síly. Občas může být změna výměně známkou něčeho vážnějšího. Pokud si všimnete, že výtok má neobvyklou barvu, jako je zelená nebo šedá, nebo pokud je doprovázen nepříjemným zápachem, svěděním či podrážděním, neodkládejte návštěvu lékaře. Tyto příznaky by mohly naznačovat infekci nebo jiný zdravotní problém. Víte, jako když můj Josef Šíp přinese domů květiny a já mám tušení, že zase zapomněl na náš výročí – ženská intuice mi řekne, že tu něco nehraje. Se svým tělem je to stejné. Naslouchejme mu, protože nám toho může říct mnoho. A rozhodně to bere­­­­­­­me vážně. Koneckonců, preventivní kontrola nezabere tolik času a může nám zachránit mnoho starostí.

Naučte se pozorovat své tělo

Tělo je naše svatyně a měly bychom se o ni starat s přirozenou úctou. Stejně jako se každé ráno snažím donutit Maxe, našeho psa, jít na procházku, i když by raději zůstal ve své posteli, i já se musím nutit sledovat signály, které mi moje vlastní tělo posílá. Výtok je jedním z prvních signalizačních systémů, jakým disponujeme. Držte své sledovací antény naladěné a naučte se rozpoznávat, co je pro vás normální a co už vybočuje z běžných mezí. A pamatujte, že pokud jste si nejisté, raději to konzultujte s odborníkem. Koneckonců, je mnohem lepší se zeptat, než trávit čas domněnkami a nejistotou. Tak jako moje Luna, kočka, která má neomylný smysl pro to, kdy potřebuji její mazlení, i vaše tělo vám může napovědět, kdy je něco v nepořádku. Proto se snažme být v maximálním kontaktu s naším tělem a vnímat je nejen jako něco samozřejmého, ale jako něco, o co se stojí za to pečovat. Je to nakonec jediné místo, kde opravdu "žijeme".

Post-Comment