Co je to preventivní gynekologická prohlídka a proč je tak důležitá?

Jsem si jistá, že mnoho z nás ví, jaké je to mít naplánovanou gynekologickou prohlídku. Srdečně zrychlený tep, pocit nervozity a nepohodlí. Nikdo z nás to nemá rád, ale věřte mi, preventivní gynekologická prohlídka je opravdu základem našeho zdraví. Takže mi dovolte vysvětlit, co se při ní děje a proč je tak důležitá.

Já sama jsem z toho měla nervy. Mít někoho cizího tak blízko k našim nejintimnějším částem těla je prostě nepříjemné. Ale jak mi často připomínají moje děti, Radim a Zuzana, život není jen o pohodlí. A tak jsem se to rozhodla vzít do svých rukou a naučit se více o této nepohodlné, ale nezbytné praxi.

První krok - anamnéza

Anamnéza je ten důležitý první krok každé prohlídky, a to i té gynekologické. Lékař se vás zeptá na vaše zdravotní problémy, menstruační cyklus, těhotenství, porody a tak dále. Věřte mi, není to jen otrava, nabízí gynekologovi velmi důležitý kontext k vašemu aktuálnímu zdraví. Ano, i ta otázka o vašem sexuálním životě. Takže zhluboka se nadechněte a buďte upřímné, vaše zdraví je na prvním místě!

Externí vyšetření

Následuje fáze, kterou si mnoho žen mylně považuje za celou prohlídku - externí vyšetření. Lékař se podívá na vnější části vašich pohlavních orgánů a zkontroluje, zda jsou v pořádku. To může být nepohodlné, ale jak říkám svému synovi Radimovi, když se snaží složit LEGO model bez návodu - někdy musíme jen vydržet a pokračovat.

Spekulativní vyšetření a PAP test

Možná máte pocit, že to je nejhorší část. Spekulativní vyšetření a PAP test. Ale nechte mě vám říci, jak důležité to je! Při tomto vyšetření lékař používá nástroje nazvané spekulum k otevření vagíny a získání vzorků buněk z dělohy a děložního čípku pro PAP test, který je schopen detekovat případné náznaky rakoviny dělohy. Je to jako když moje dcera Zuzana peče koláč - bez ochutnávání těsta nikdy nevíte, jak dobrý bude výsledek.

Gynekologické ultrazvukové vyšetření

Následuje gynekologické ultrazvukové vyšetření. Pokud jste byly někdy těhotné, pravděpodobně jste se s ultrazvukem už setkaly. Takové vyšetření dává gynekologovi podrobný pohled na strukturu a zdraví vašich vnitřních reprodukčních orgánů. Já to vidím jako důkladné prohlížení mapy před cestou - jediný způsob, jak se vyhnout nečekaným nástrahám.

Palpační vyšetření

Palpační vyšetření je také důležitou součástí prohlídky. Při tomto vyšetření lékař používá ruce k pociťování struktury vašich reprodukčních orgánů. Pravda, není to zrovna jako hodina jógy, ale vzpomeňte na to, jak je důležité dobré poslech a cit pro tělo!

Konečný krok - konzultace

Po provedených vyšetřeních začne konzultace, která je také důležitou součástí celého procesu. Zde máte prostor pro jakékoliv otázky nebo obavy a lékař má možnost vysvětlit výsledky vyšetření a případné další kroky. A víte, co je na tom nejlepší? Ten pocit, když máte vše za sebou a víte, že jste udělaly vše pro své zdraví. To zkrátka nemá cenu!

Když je prohlídka hotová, máte možná pocit, že jste právě prošly náročným maratonem. Ale věřte mi, není nic lepšího než znát své tělo a mít pocit, že děláte vše pro své zdraví. Takže příště, když budete mít naplánovanou prohlídku, vzpomeňte na mé slova a jděte do toho s hlavou vzhůru. Mějte na paměti, že se staráte o sebe a své zdraví, a to je nejvýznamnější věc, kterou můžeme pro sebe udělat.

Post-Comment