Úvod do návštěvy gynekologie

No, to je téma, milí čtenáři. Kdy jít na gynekologii a kdy raději počkat? Každá žena to občas řeší, a dokonce i my muži bychom o tom měli mít trochu přehled, speciálně pokud máme partnerku, manželku, sestru či dceru. Není to téma, které by mělo být tabu, protože je to důležitá součást ženského zdraví, a s ním si rozhodně nemáme zahrávat. Uznávám, možná to není nejromantičtější debata při večeři, ale stojí za to o tom něco vědět. Tak pojďme trochu proniknout do tohoto zdánlivě záhadného světa gynekologických návštěv.

Pravidelné prohlídky a preventivní kontrola

Ačkoliv to může znít divně, pravidelné návštěvy gynekologie jsou stejně tak důležité jako ta ranní káva, bez které byste nedokázala otevřít ani oko. Je to jednoduché – preventiva je klíčem k dlouhodobému zdraví. Jenže hned se nabízí otázka, a kdy by gynekologii měla "žena mého srdce" vynechat? Například v době nemoci, kdy by mohl visit sebou přivlečený vir, který by měl o zábavu postaráno v čekárně. A nebo… ale kam bych to dotáhl, pokud bych vám prozradil vše hned teď, že? Nebojte se, během tohoto článku se dozvíte víc než dost!

Před a po menstruačním cyklu

Na první "gyno" zásadu nemusíte mít ani doktorát z medicíny. Je celkem logické, že na preventivní prohlídku je nejlepší přijít mimo dobu menstruačního cyklu. My, muži, možná často nechápeme, proč, ale věřte mi, že z hlediska gynekologa je víc než příjemné, když není pole působnosti... jak bych to řekl… "zabarveno". Navíc, dámy, v tomto období může být vyšetření nepříjemnější a citlivější, takže proč si to ztěžovat, že?

Infekční a nachlazení - kdy raději zůstat doma

Určitě se vám stalo, že jste bojovali s nějakým tím broukem nebo virem. Teplota, kašel, rýma, známe to všechno. A pokud jste žena a chcete jít v tomto stavu k gynekologovi, mám pro vás radu - nerobte to! Ušetříte tím sebe, lékaře i ostatní pacienty před možným šířením infekce. A navíc, vaše tělo potřebuje odpočívat a sbírat síly na léčbu, ne na běhání po ambulancích. Takže polštář, teplý čaj a seriál, to je v tuto chvíli pro vás nejlepší lék.

Stres a vyšetření - jak nedopustit, aby se potkali

Stres. Sweet stres. V malých dávkách nás nabudí, ale ve větších může pěkně potrápit. A pokud se chystáte na gynekologickou prohlídku a máte pocit, že se svět hroutí, možná byste měly zvážit odložení návštěvy. Vyšetření, zejména při stresovém období může být hodně nepříjemné a táhnout s sebou spousty dalšího stresu. Nesnažte se tedy zlomit rekord v tom, kolik náročných událostí zvládnete za den. Dejte si pauzu, zhluboka se nadechněte a vyberte si takový termín, kdy nebudete muset řešit nic jiného.

Speciální případy a plánované operace

Pokud se chystáte na nějakou větší zdravotní proceduru nebo operaci, mohl by být dobrý nápad prohlídku obětovat na oltář budoucího zdraví. Třeba v případě, že máte plánovanou operaci, je dobré učinit prohlídku ještě před ní, ale ne těsně předem. Tělo by mělo mít čas na regeneraci a zbytečné zatížení by mohlo prospěšný průběh jen narušit.

Když se na to prostě necítíte

Tak jako po fyzičce se může stát, že na prohlídku u gynekologa prostě nemáte náladu. Je to naprosto normální. Vždyť kdo z nás má radost z toho, když se musí v lepším případě svléknout donaha před cizím člověkem a v horším pak ještě překonat nějaký ten nepříjemný zákrok. No ne? Takže pokud máte na výběr, vyberte si termín, kdy se na to budete cítit psychicky i fyzicky připraveni. Gynekologie by neměla být maraton, ale spíš taková uvolněná procházka zdravotnictvím.

Nemoci přenosné sexuálně a návštěva gynekologie - jak to sladit

Nemůžu si pomoci, ale musím to zmínit - kvůli možnému onemocnění, které se přenáší sexuálně, byste neměli otálet s návštěvou gynekologie. Ano, toto je ta výjimka, kdy se nedá ohled na pohodlí uplatnit. Když se objeví podezření, je lépe postarat se o to co nejrychleji. Koneckonců, zdraví by mělo být na prvním místě, ať už je to jakkoliv nepříjemné.

Praktické tipy k organizaci návštěvy

Pro ty z vás, kdo mají rádi konkrétní tipy a rady, mám hned několik kousků. Plánovat návštěvy na gynekologii je stejně důležité jako plánování dovolené. A proč? Abyste se vyhnula stresu a chystala se na ni ve chvíli, kdy je to nejlepší pro vaše tělo i duši. Z toho důvodu doporučuji dbát na váš menstruační cyklus a volit termíny, které jsou pro vás nejpříjemnější.

O mé zkušenosti se světem gynekologie

No a teď možná něco málo z mé kuchyně. Přiznám se bez mučení, že na gynekologii mě nikdy nenapadlo zajít. Ano, je to důležité pro mé milované Jany, ale sám o sobě asi nemám moc důvodů. Ale kdybych měl?! Vím, že můžu spojit síly, být podporou a zajistit, aby všechny ty "nevhodné" chvíle byly překlenuty s lehkostí a že ta správná chvíle návštěvy bude vybrána s rozumem. S trochou dobré vůle a schopností organizovat se dá zvládnout cokoliv. Takže si pojďme z tohoto světa odnést nějaký ten pozitivní odkaz: plánování a preventiva jdou ruku v ruce a dokážou učinit z každé návštěvy gynekologie klidný a bezproblémový výlet.

Doufám, že jste si můj dnešní článek užili. Zapojit se do diskuse o návštěvách gynekologie nemusí být vůbec nepříjemné a doufám, že jsem vás trochu pobavil a také informoval. A pamatujte, že když se na gynekologii necítíte ze zdravotních nebo osobních důvodů, vždy je tu prostor pro odložení na vhodnější dobu. Držte se, pečujte o sebe a nebojte se komunikovat se svým doktorem! Váš blogger Lukáš.

Post-Comment