Úvod do tématu plodnosti

Víte, že plodnost je téma, které se netýká pouze nás žen? Ano, mnohdy se zapomíná, jak důležitou roli v tomto příběhu hraje muž. Koneckonců, k tangu přeci třeba dva, ne? A tak, pokud se vám zdá, že by řešení problému mohlo být jen u partnerky, zmýšlení může být na místě. A právě proto jsem se rozhodla psát o tom, co vše může ovlivnit mužskou plodnost, protože jde o velice kompletní téma s mnoha faktory, které mohou hrát významnou roli. A jelikož se této problematice trochu věnuji a sleduji, co všechno může naše chlapy ovlivnit, přijde mi, že vám o tom musím povědět více. Nečekejte nějaké doktorandské studie, ale spíše popovídání mezi kamarádkami s přísadou vědecky podložených faktů a pár příběhů, třeba i z naší rodiny, pokud nás to potká, že?

Strava a mužská plodnost

Začneme asi tím nejzákladnějším, co každého napadne – stravou. To, co jíme, má vliv na naše celkové zdraví, a tudíž i na plodnost mužů. Ale co konkrétně? Co by měl Lukáš přidat do jídelníčku, aby si dopřál ty správné živiny pro zdravou produkci spermií? Nevěřili byste, kolik kamarádiček má přesvědčení, že ke kvalitnímu spermiogramu stačí sníst pár oříšků a dopřát si nějaký ten banán. No, není to tak jednoduché. Vedle klasiky jako zelenina, ořechy a kvalitní proteiny nezapomínejme na dostatečný příjem zinku, vitamínu C, některých B vitamínů a omega-3 mastných kyselin. Víte, co Lukáš dělá? Oblíbil si smoothies, do kterých cpeme všechno možné zdravé. Dělá si srandu, že to je jeho denní multivitamin. A já mu to samozřejmě ráda připravím, když vím, proč to dělám. A pravděpodobně to má i svůj efekt – Eliška je toho důkazem, ha!

Kotníčkové ponožky versus boxery.

Kdo by si pomyslel, že jde o věc, která může mít na mužskou plodnost vliv, že? Jenže má. Těsné oblečení, a obzvláště spodní prádlo, může způsobit zvýšení teploty v oblasti varlat, což může vést k poklesu kvality spermií. Hned si vzpomínám na Lukáše, jak se snažil zůstat věrný svým kotníčkovým ponožkám, dokud se nedověděl, že pokud by s nimi kombinoval i přiléhavé boxerky, mohlo by to naše plány na rodinu o něco odložit. A víte co? Rádoby sexy boxerky byly rychle nahrazeny volnějšími trenkami a žadné stylové kotníčkové ponožky už neuvidíte. Někdy mě to rozesměje, jak se kvůli tomu dělá z mužů věda, ale je to prostě tak – mužská plodnost potřebuje prostor a chlad.

Alkohol, kouření a jiné neřesti

Teď to bude asi trošku vážnější. Když se řekne muži, že by možná měli trochu omezit alkohol nebo dokonce přestat kouřit, abychom měli větší šanci na miminko, není to vždy přijato s nadšením – to vám povím! Ale pravda je taková, že alkohol může negativně ovlivnit spermatogenezi, což je proces tvorby spermií. A kouření? To může zase zredukovat jejich pohyblivost. Takže, Lukáši, jestli tohle čteš, a vím, že to děláš, protože mě podporuješ ve všem, co dělám, tak prosím, berte to vážně. Pár měsíců bez piva s klukama nebo cigaret může hrát velkou roli. Nemluvě o tom, kolik dalších zdravotních problémů tím preventivně řešíte – a to už může být motivací samo o sobě, nemyslíte?

Stres a jeho dopady na fertilitu

Stres. Ta nemoc moderní doby, co nás provází na každém kroku. A jak jsem si všimla, i muži ho mají na rozdíl od žen hodně často. Nemyslíte, že bychom to měli začít brát vážněji i v kontextu plánování rodiny? Věděla jsem to už dávno, ale pak přišel den, kdy Lukáš začal mít problémy v práci a já viděla, jak ho to dostalo. Byl napjatý, unavený a i naše snahy o miminko byly zaseknuté. Lékař nám oběma řekl, že stres může dělat z obrovského problémů a doopravdy to může ztížit oplodnění. Takže co se děje? Pracuje se na tom, aby stres byl menší. Cvičení, společný čas, hobby, které vás oba baví. Říkáte si, že nejde o nic nového? Jistě, ale občas zapomínáme, jak moc nás tyto základní věci mohou ovlivnit.

Aktivní životní styl versus "gaučing"

Pohyb je život. Jak často to slyšíme, že? A opět to platí. Není to jen o tom, jak často Lukáš zamíří do posilovny (a trust me, s miminkem to není tak často, jak by člověk chtěl), je to o celkovém aktivním životním stylu. Nasednout na kolo místo v autě nebo vyrazit při každé příležitosti na procházku. Pohyb totiž pomáhá udržovat tělo v kondici, redukovat stres a podporuje také lepší krevní oběh – a víme, kam potřebuje krev proudit, abychom měli kvalitní spermatogenezi, že? Není to jen o shazování kil a nabírání svalů, je to také o tom, udržet tělo v pohodě a ve formě.

Pravidelné zdravotní prohlídky

Dámy, víte jak je těžké dostat chlapy k doktorovi? Alespoň u nás doma je to jak mise do vesmíru. Ale pravidelné zdravotní prohlídky jsou klíčové pro udržení celkového zdraví, a tudíž i plodnosti. Takže i když se Lukáš tváří, že je vše v pořádku a "nic ho nebolí", je důležité ho přemluvit, aby si nechal urologem zkontrolovat, že vše funguje, jak má. A trochu toho morálního tlaku neškodí, věřte mi. Pánové, procházka testů může být pro vaši plodnost klíčová. Varikokéla? Hormonální disbalance? Tyto a další problémy mohou být důvodem, proč to s těmimkem ne a ne klapnout.

Kvalita spermií a jak ji vylepšit

Když už jsme u tématu spermií, asi bychom se měli zmínit o tom, co všechno může kvalitu spermií ovlivnit a hlavně, jak ji můžeme vylepšit. Kvalita spermií je mnohem víc, než jen počet spermatozoidů ve vzorku. Mluvíme o morfologii (tvaru), motilitě (schopnosti pohybu), a koncentraci. No a kvalitu můžeme podporovat, už jsme to trochu nakousli – správnou stravou, dostatkem pohybu, omezením alkoholu a cigaret. To všechno pomůže. A nezapomeňme na dostatek spánku. Ano, věděla jsem, že i tohle může mít vliv, a i když se Lukášovi nelíbil můj návrh, že by měl jít spát dříve, abychom měli šanci na lepší spermiogram, nakonec se uznal, že dobrý noční odpočinek není jen o tom cítit se druhý den lépe.

Oxidativní stres a antioxidanty

A nakonec něco, o čem se nemluví tak často, ale je to neméně důležité. Oxidativní stres může být pro spermiie skutečným zabijákem. Co to je? Jednoduše řečeno, jsou to poškození způsobená volnymi radikály, které na naše tělo působí špatně. A jak jim můžeme čelit? Antioxidanty, přátelé. Takže Lukáši, jestli jsi ještě v posilovně, když tohle čteš (protože vím, že to sleduješ na telefonu), přibal si po cvičení tu čerstvou porci jahod nebo malin, které máme v lednici. Ty totiž obsahují spoustu antioxidantů a můžou pomoci naše spermiie chránit. A nejen ty, spousty dalších potravin nabízí tuhle ochranu - tak proč toho nevyužít, že?

Tak a to by bylo na úvod o mužské plodnosti možná vše. Doufám, že vám obsáhlost tohoto článku nebude připadat jako příliš mnoho informací najednou. Je tady mnoho malých kroků, které mohou muži udělat pro zlepšení své plodnosti, a já pevně věřím, že když to Lukáš zvládl, zvládnete to i vy ve vašich partnerských vztazích. Nezapomínejte, že cesta k miminku je maraton, ne sprint, a malé změny ve stravě, životním stylu či návštěvy u doktora mohou udělat obrovský rozdíl. Držíme vám palce a ať vám rok 2024 přinese krásné novinky v oblasti rodiny. A teď, sbohem, půjdu připravit Lukášovi to slibované smoothie!

Post-Comment