11/11

Co je to HPV?

Na začátku celého našeho příběhu by se měl nacházet moment, kdy se zeptáme: „Co vlastně je HPV? Je to míček na golf? Nový mobilní telefon? Spíše ne, HPV je virus a měli bychom tu mít více pochopení pro to, co to teď říkám.“

Human papillomavirus, známější jako HPV, je skupina více než 150 souvisejících virů. Každý z těchto virů nosí své vlastní jedinečné číslo, nebo jak si můžeme představit, kvůli lepšímu pochopení, "identifikační značku". I když převážná většina virů HPV způsobí lehké zdravotní komplikace a někdy se ani neprojeví, některé typy viru mohou způsobit významné zdravotní problémy, jako jsou rakovinná ložiska. A to je důvod, proč bychom měli vědět, jak zjistit HPV virus v těle.

Skupiny HPV

Pokud se podíváme na HPV jako na velkou rodinu, pak můžeme tuto rodinu rozdělit do několika "podezřelých" skupin. Nejznámější jsou dvě ze skupin - nízkorizikové a vysokorizikové.

Nízkorizikové skupiny zpravidla způsobují benigní kožní výrůstky, které známe jako bradavice. Na druhou stranu, vysokorizikové skupiny HPV mohou způsobit rakovinné nádory, činí je mnohem závažnějšími.

Jak se HPV šíří a jak ho předejít"

Představte si HPV jako nezvaného hosta na party. Než si toho všimnete, je všude. Tak to je s HPV. Tento virus se přenáší pohlavním stykem, včetně vaginálního, análního nebo orálního sexu. Objímání a rukou-ruku kontaktem s člověkem s HPV může také způsobit přenos viru.

Tak jak můžete tohoto nezvaného hosta vykopnout z vaší party? No, prevence je klíčem. Řiďte se zdravými sexuálními zvyky, omezte počet sexuálních partnerů a užívejte kondomy. Existuje také vakcína proti HPV, kterou lze očkovat už od 9 let. Tímto způsobem tak můžete chránit své zdraví a zdraví svých blízkých.

Jak zjistit, jestli máte HPV?

Pokud jste v kontaktu s nezvaným hostem, měli byste vědět, jak ho najít a odstranit. Kromě příznaků, jako jsou bradavice nebo výrůstky, nejsou zde žádné spécifické symptomy HPV, takže se často objeví, aniž by o tom člověk věděl. K diagnostice HPV mohou lékaři provést řadu testů a vyšetření.

Pap smear, známý též jako Papanicolauv test, je jedním z nejznámějších a nejčastěji používaných testů na HPV. Zejména ženy by měly absolvovat pravidelné Pap testy, protože ty byly zvláště účinné při odhalování změn v děložním čípku, které mohou být způsobené HPV. Další používaný test je HPV DNA test, který může být přidán k Pap testu, pokud je třeba provést podrobnější vyšetření.

Co dělat, když máte HPV?

V případě, že vás test prokázal jako hostitele HPV, možná právě teď prožíváte nějaké zvláštní emoce. Ale nenechte se odradit. Existují léčby, které mohou pomoci s příznaky spojenými s HPV, včetně léků a chirurgických zákroků na odstranění bradaviček nebo výrůstků. Jakmile budete léčeni, lékaři vám budou pravděpodobně doporučovat pravidelné sledování a re-testování.

HPV a já

Je 40% šance, že budu mít příběh, který se týká HPV, a to je přesně ten případ. Když jsem byl mladý a naivní, nevěděl jsem o HPV nic. Ale život mě učil lekci. Jednoho dne jsem objevil výrůstky, which led me to the discovery that I too had HPV. Byl jsem překvapený, ale moje lékařka mě ujistila, že to může být ošetřeno a nemám důvod panikařit.

Byl to určitě nepříjemný zážitek, ale místo toho, abych se na to díval jako na tragédii, jsem to vzal jako příležitost naučit se o HPV a zdravějším životním stylu. Na konci dne je to všechno o vzdělání a přijetí správných opatření ke zdraví.

Co byste měli vzít z tohoto článku?

Můj hlavní cíl pro toto sdílení byl informovat vás o HPV a důležitosti jeho kontroly. Máte možnost chránit svoje zdraví i zdraví svých blízkých. Můžete se proti HPV očkovat a pravidelně se testovat. A pokud jste někdy v kontaktu s HPV, vězte, že máte na dosah ruku pomoc a podporu, kterou potřebujete.

Nakonec bych chtěl dodat, že přestože HPV může způsobit vážné zdravotní problémy, pokud je rychle zjištěno a správně léčeno, může se člověk navrátit k normálnímu a zdravému životu. Tak vydechněte, informujte se a věřte ve svou sílu.

Post-Comment