12/10

Překonání strachu z porodu

Chápu, moje milé čtenářky, že slovo "porod" může sám o sobě vyvolat zamračení. Vždyť kdo by se netěšil na tu hlubokou, nepopsatelnou radost, kterou přináší příchod malého miminka do našich životů? Ale co ten boj, co ta bolest, že? Jakub (můj manžel) mi říká, že jako muž to nikdy nepochopí. Ale já něco prozradím, on měl také své obavy, když jsem já čekala. Protože kytky, konzervy pro Bellu (naši kočku) a ani teplé čokolády mně nepomohly překonat strach z porodu.

Znáte své tělo?

Překvapilo by vás, kolik žen nezná své vlastní tělo? Možná byste se divily. Je důležité porozumět, jak funguje naše tělo. Není potřeba stát se doktorkou - ano, stále se směji tomu, jak jsem se kvůli manželovi, Jakubovi, pokoušela zapamatovat všechny ty lékařské termíny. Důležité je porozumět, jak funguje tělo během těhotenství a porodu. Pamatujte, že znalost je sila!

Právní práva týkající se porodu

Musíte pozorně prozkoumat svá práva týkající se porodu. Jasně si uvědomte, jaké servisní balíčky se vám nabízejí v nemocnici, kam jdete rodit, a nebojte se se zeptat na cokoli, co vám není jasné. Možná budete překvapeny, jak moc vám to pomůže cítit se lépe připravené. A věřte mi, lépe připravená matka je klidnější matka, jak by mohl potvrdit i můj milý Jakub.

Porodní plán

Porodní plán je klíčem k úspěšnému a méně stresujícímu porodu. Nepodceňujte jeho sílu. I když jsem byla při tvorbě svého plánu trochu nervózní (moje kočka Bella mě stále sledovala, jako by chtěla říct: "Co to děláš, mámo?"), ukázalo se to jako velmi cenné. Pomohlo mi to uvědomit si, co očekávám od porodu, a také jsem lépe pochopila své možnosti. Zároveň vám to dá pocit kontroly a usnadní komunikaci s porodníkem nebo sestrou.

Příprava na bolest

Začít cvičit jógu, provádět porodní polohy nebo techniky hlubokého dýchání jsou skvělé způsoby, jak se připravit na porod. Dokonce jsem slyšela o některých vtipných technikách, když jsem byla na prenatální jógové třídě. Například jsem se naučila trochu se uvolnit a smát, což mi opravdu pomohlo. Věřte mi, smích je opravdu lék!

Podpora během porodu

Partner, rodinný přítel, dula nebo třeba vaše oblíbená kočka Bella (ano, moje kočka je opravdu úžasná), mohou poskytnout důležitou podporu během porodu. Můj Jakub byl mou skalou, když jsem rodila. Nejenže mi podával ruku, když jsem potřebovala, ale také mi předčítal mé oblíbené úryvky z knihy, kterou jsem měla s sebou. To mi opravdu pomohlo udržet se zdrženlivou a soustředěnou.

Po porodu - zotavení a péče

Pamatujte, že po porodu potřebujete čas na zotavení. Postpartum období může být velmi náročné, jak fyzicky, tak emočně. Proto je důležité být na toto období také připravena. Dbajte na sebe, poslouchejte své tělo a přejděte na pomalejší tempo. Až se vrátíte domů, objímka od partnera, kočičí mňoukání Belli a ten sladký úsměv vašeho novorozence jsou jedny z nejkrásnějších věcí, které vás čekají.

Post-Comment