Úvod

Rád bych se s vámi podělil o něco, co sice osobně nezažívám, ale co mám tu čest sledovat u mnoha blízkých přátel a rodinných příslušníků. Těhotenství je totiž magické a zároveň náročné období, které přináší řadu změn jak pro tělo, tak pro mysl ženy. Mluvit o tom, co prožívají budoucí matky, není jen důležité pro lepší porozumění tohoto období, ale také pro okolní, aby mohli nabídnout pochopení a podporu.

Hormonální rošáda a jak ovlivňuje těhotnou ženu

Těhotenství je doslova hormonální bouří. Tělo začne produkovat hormony jako hCG (lidský choriový gonadotropin), estrogen a progesteron ve větších množstvích. Tyto hormony jsou zodpovědné za udržení těhotenství a připravují ženské tělo na mateřství. Výsledkem jsou nejen různé tělesné změny, jako je zvýšená únava, citlivost prsou nebo nevolnost, ale také emoční výkyvy. Ženy se mohou pohybovat od výbuchů radosti po náhlé slzotoky a projevy podrážděnosti. Je to jako sedět na horské dráze bez možnosti vystoupit.

To není akorát únavnost, to je únavová bomba

Asi nejčastějším společníkem těhotné ženy je únava. A nemluvím o té, co zažíváte po náročném dni v práci, to by bylo pro mnohé těhotné jako odpolední šlofík. Proč je tomu tak? No, tělo pracuje na vytvoření nového života a to je celkem pořádný kus práce. Mluvíme o superúnavě, která může v některých dnech vyřadit těhotnou dámu z provozu již po snídani. Proto, milí partnerové, buďte připraveni na to, že vaše obvyklá sportovně nadaná polovička bude někdy potřebovat pomoc dojít ze sofa až do kuchyně.

Jídelníček těhotné ženy: z potravinové pyramidy na horskou dráhu chutí

Co se týče stravování, tak zde se otevírá zcela nový svět existenciálních otázek. Někde mezi touhou po okurce s čokoládovým dortem a odvratem k dříve milované kávě se formuje jídelníček těhotné ženy. A nemyslete si,že je to vždy odpověď na otázku

Post-Comment